Wyposażenie zimowe coraz popularniejsze w samochodach używanych

Warszawa, 16 listopada 2016 r. – Według danych AAA AUTO, czołowego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej, Polacy coraz częściej wybierają samochody używane, które w wyposażeniu posiadają rozwiązania pozwalające bezpieczniej i łatwiej przetrwać zimę. Klienci AAA AUTO w 2016 roku dużo chętniej niż w roku poprzednim wybierali samochody z takimi elementami wyposażenia, jak: ABS (96% samochodów kupionych w 2016 roku posiadało ten system, a w 2015 – 92%), podgrzewane fotele (2016 – 19,4%, 2015 – 16,3%), światła przeciwmgielne (2016 – 62%, 2015 – 61,9%), automatyczne światła dziennie (2016 - 20,7%, 2015 – 16,5%).

 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji „Wypadki drogowe w Polsce w 2015 roku“ w grudniu 2015 roku zginęło najwięcej osób w wyniku wypadków drogowych (11,1%). W okresie jesieni i wczesnej zimy następuje nagłe pogorszenie warunków drogowych, coraz wcześniej zapada zmrok. Dochodzi wtedy najczęściej do potrąceń pieszych, ponieważ stają się oni gorzej widoczni. W tego typu warunkach system ABS, który czyni auto bardziej sterownym podczas nagłego hamowania, staje się nieodłącznym elementem wyposażenia samochodu.

 

Automatyczne światła dzienne stanowią kolejny element wyposażenia, który może realnie wpłynąć na zredukowanie wypadków na drogach w sezonie zimowym. Według różnych dostępnych badań, jazda na automatycznych światłach dziennych przez cały rok zmniejsza liczbę wypadków w dzień od 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30 proc. Należy jednak pamiętać, że ze świateł do jazdy dziennej można korzystać od świtu do zmierzchu, ale tylko przy normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach takich jak: mgła, deszcz, śnieg – należy włączyć światła mijania.

 

Wbrew powszechnemu mniemaniu zima stanowi bardzo dobry okres do zakupu nowego auta, z uwagi na to, że jazda próbna przeprowadzona w trudniejszych warunkach może „pokazać” dużo więcej niż ta wykonana dla przykładu latem.

 

„Namawiamy kierowców do zakupu aut właśnie zimą, dlatego, że utrudnione warunki atmosferyczne mogą pozwolić na dużo łatwiejszą weryfikację samochodu. W AAA AUTO uważamy, że jazda próbna powinna być kluczowym czynnikiem zakupu auta. Jeśli samochód w jej trakcie zachowuje się podejrzanie, np. trudno go odpalić w niskiej temperaturze, lub dławi się jego silnik, możemy być pewni, że kryje ono usterki, których tak szybko nie dostrzeglibyśmy wiosną czy latem. Jazda próbna może uchronić przed zakupem auta, które będzie stanowić potencjalne zagrożenie dla ruchu drogowego” - powiedział Ken Scarratt, Dyrektor Generalny AAA AUTO w Polsce.

 

Według danych z raportu Consumer Reports, wpływowej amerykańskiej organizacji konsumenckiej, modelami samochodów używanych, które najlepiej sprawdzą się w zimowych warunkach są auta z napędem AWD, a wśród nich:  Toyota RAV 4, Mitsubishi Outlander, Ford Kuga.

 
Naciśnij Enter, aby wyszukać.
800 033 000Pn. - Nd. od 8:00 do 21:00
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie